تاثیر سبوس برنج بر رشد مو

تاثیر سبوس برنج در رشد مو

از تاثیر سبوس برنج در رشد مو چه می دانید؟ به نظر می ‌رسد که استفاده از سبوس برنج نیز مانند استفاده از روغن یا ترکیبات محصولات دیگر در دنیای زیبایی و مراقبت ‌های بهداشتی، محبوب شده است. همچون بسیاری از عصاره‌ های گیاهی دیگری که راجع به آن‌ ها صحبت می ‌شود و برای استفاده مشتریان در بازار عرضه شده ‌اند؛ سبوس برنج هم مزیت ‌های زیادی برای سلامتی افراد دارد.

از جمله این مزیت ‌ها می‌ توان به تاثیر در زیبایی و سلامت مو ها اشاره کرد. اگر چه همیشه باید نسبت به افسانه‌ ها و شایعه‌ هایی که از محصولات طبیعی و محبوب می ‌شنویم، دقت کنیم، اما پژوهش ‌های انجام‌ شده فعلی نشان می‌دهند که سبوس برنج می‌ تواند به درخشش و رشد مو ها کمک کند.

رنگ طلایی عصاره سبوس برنج گیلتاز، از پوسته قهوه‌ ای آن ناشی می ‌شود. این ماده طبیعی سرشار از آنتی ‌اکسیدان بوده و ضد شوره است؛ حتی می ‌تواند از مو ها در برابر اشعه ماوراء بنفش نیز محافظت کند. اگر در بستر اینترنت، مقاله ‌های مرتبط با زیبایی را جست ‌و جو کنید؛ خواهید دید که در مقاله ‌های مختلفی عنوان شده است که سبوس برنج تنها منبع قوی آنتی ‌اکسیدان است. این منبع قوی، اوریزانول نام دارد. البته یکی از عناصر یافت ‌شده در اوریزانول؛ اسید فرولیک است. این عنصر نوعی تقویت‌کننده برای رشد مو است.

تاثیر سبوس برنج به رشد موهای موش و انسان

محققان کره‌ای با دقت بیشتری، راجع به چگونگی تاثیر عصاره برنج بر تقویت رشد مو تحقیق کرده اند. در یک پژوهش، عناصر متفاوت موجود در عصاره سبوس برنج و تاثیر هر کدام از این عناصر را بر رشد مو بررسی می ‌کند. این عناصر شامل موارد زیر هستند:

  • اسید لینولئیک
  • پلی‌کوزانول
  • گاما اورینزانول
  • گاما توکوترینول

نتیجه آزمایش جالب بود: میزان فاکتور رشد تغییردهنده بتا را کاهش می ‌دهد. این عنصر برای رشد مو مضر است

همچنین دانشمندان دریافتند که اسید لینولئیک و گاما اوریزانول، از جمله ترکیباتی هستند که منجر به تشکیل فولیکول‌ های موی جدید می ‌شوند. آن ‌ها موضوع دیگری هم کشف کردند: عصاره سبوس برنج، میزان زیادی از فولیکول ‌های کلی مو را وارد فاز آناژن (رشد) می‌ کند.

در این پژوهش، پتانسیل رشد موی عصاره موی سبوس برنج، با ماینوکسیدیل مقایسه شد. این ماده طبیعی می ‌تواند تا سه درصد از کارایی ماینوکسیدیل را داشته باشد.  محققان با توجه به یافته ‌ها، به این نتیجه رسیدند که عصاره سبوس برنج، نوعی عامل بادوام در درمان ریزش مو است.

ایمنی و کارایی سبوس برنج

سبوس برنج گیلتاز

پژوهش دیگری با عنوان «ایمنی و کارایی عصاره دی‌ اکسید کربن فوق ‌بحرانی سبوس برنج، برای رشد موی افراد مبتلا به ریزش موی آندروژنیک» انجام شد. محققان در این پژوهش، تاثیر مصرف سبوس برنج را، در 50 فرد مبتلا به ریزش موی آندروژنیک، بررسی کردند.

افرادی که در گروه آزمایش قرار داشتند، به مدت 16 هفته میزان 55/0. از سبوس برنج (روزانه 8 میلی‌لیتر) را به صورت موضعی روی پوست خود مالیدند. به افرادی که در گروه کنترل بودند نوعی شبه دارو داده شد تا آن را روی پوست خود بمالند.

محققان جنبه ‌های مختلف دو گروه را با یکدیگر بررسی و مقایسه کردند:

  • مقدار مو
  • قطر مو
  • تراکم مو

البته میزان رضایت بیماران و باز خورد متخصصان پوستی که تصاویر افراد را بررسی کرده بودند هم، در نظر گرفته شد.

بررسی ‌ها نشان می ‌دهد که گاما اوریزانول موجود در سبوس برنج، خاصیت حفاظت در برابر اشعه ماوراء بنفش دارد. این موضوع نقشی منفی در پراکسیداسیون لیپیدها دارد.

پس از پایان یافتن دوره پژوهش 16 هفته‌ ای؛ محققان دریافتند که عصاره سبوس برنج، نقش به ‌سزایی در افزایش میزان تراکم و قطر مو دارد. بیماران از نتیجه این پژوهش بسیار راضی بودند و بررسی تصاویر هم نشان می ‌داد که وضعیت بیماران به طور کلی بهتر شده است.

سبوس برنج گیلتاز در محصولات ضد ریزش مو

دانشمندان دریافتند که سبوس برنج، به عنوان نوعی مهارکننده ردوکتاز 5 آلفا عمل می‌ کند. این فاکتور نوعی آنزیم است که در بدن وجود دارد و تستوسترون را به محصول نهایی دی ‌هیدروتسترون تبدیل می ‌کند. فولیکول ‌های موی آن دسته از افرادی که از لحاظ ارثی، مستعد ابتلا به ریزش موی آندروژنیک هستند (با نام رایج الگوی طاسی) بیشتر نسبت به دی ‌هیدروتسترون، حساس هستند و این موضوع منجر به کوچک شدن این فولیکول ‎‌ها می ‌شود.

پیشرفت درمان ریزش مو، تمرکز ویژه ‌ای بر مهار آنزیم ردوکتاز 5 آلفا دارد. محققان به منظور افزایش ایمنی و استفاده از محصولات شمیایی طبیعی ‌تر، روی عصاره ‌های گیاهی مختلفی مطالعه می‌ کنند (مانند سبوس برنج).

دانشمندان در پژوهش دیگری، به این نتیجه رسیدند که، برنج آسیایی (سبوس برنج)، دارای بیشترین میزان آنتی‌اکسیدان و فعالیت‌ های بیولوژیکی است که منجر به تقویت سلول ‌های فیبروبلاست پوست انسان می‌ شود.

بنابرابن سبوس برنج برای رویش مجدد و عدم ریزش مو بسیار مفید است.