سبوس برنج برای لاغری

سبوس برنج برای لاغری نمی‌تواند به تنهایی تاثیر مطلوبی داشته باشد اما در کنار رژیم غذایی اصولی و فعالیت بدنی مناسب، تاثیر بالایی خواهد داشت. شاید خیلی از افراد استفاده از سبوس برنج را فقط برای زیبایی و سلامت پوست و مو استفاده کرده باشند یا شنیده باشند. اما این ماده غذایی که اغلب از روی برنج حذف می‌شود، منبعی عالی برای دریافت برخی از ویتامین‌ها و مواد مغذی است که در طول روند لاغری می‌تواند تامین کننده نیازها و موثر باشد.

خواص مصرف سبوس برنج برای لاغری

سبوس برنج به پوست خارجی برنج گفته می‌شود که خواص متعددی را برای سلامت به همراه دارد. این خواص به دلیل ترکیباتی همچون ویتامین‌های گروه B از جمله موارد زیر است:
• تیامین یا ویتامین B1
• ریبوفلاوین یا ویتامین B2
• پانتونیک اسید یا ویتامین B5
• پیریدوکسین یا ویتامین B6

علاوه بر ویتامین‌های گروه B، موارد دیگری را نیز شامل می‌شود. از جمله آنها می‌توان به ویتامین E و همینطور مقادیری از پتاسیم، سلنیوم، روی، منیزیم، آهن، برخی از اسیدهای چرب ضروری، منگنز و مس اشاره کرد. با مصرف 100 گرم سبوس برنج، که از نظر حجمی مقدار زیادی است، می‌توان به ارزش غذایی زیر دست پیدا کرد:
• انرژی (کالری): 246 کیلوکالری
• کربوهیدرات: 66 گرم
• پروتئین: 17 گرم
• فیبر: 15 گرم
• مجموع کل چربی: 7 گرم
• قند: 1.5 گرم

معمولا در رژیم‌های لاغری، بهتر است مواد غذایی مصرف شوند که نیازهای بدن را تامین کنند اما کالری کمی را به بدن برساند. البته معیارهای مختلف دیگری نیز باید در نظر گرفته شوند که برجسته‌ترین آنها کالری کم و ارزش غذایی بالا است. سبوس برنج برای لاغری یکی از گزینه‌های است که برای این منظور مفید و موثر واقع می‌شود.

سبوس برنج علاوه بر لاغری از چه عوارضی جلوگیری می کند؟

به دلیل داشتن ترکیبات بسیار مفیدی که دارد از بروز عوارضی مانند ریزش مو ناشی از کم کربوهیدرات بودن برخی از رژیم‌ها نیز جلوگیری می‌کند. مهمترین تاثیری که از مصرف سبوس برنج برای لاغری می‌توان دریافت کرد ناشی از فیبر موجود در آن است. در ادامه تاثیراتی که سبوس بر لاغری به همراه دارد را به صورت مجزا بیان خواهیم کرد.

یکی از ترکیباتی که برای سبوس برنج گیلتاز معرفی شد، فیبر است. فیبر در روند کاهش وزن می‌تواند نقش به سزایی داشته باشد. این ماده مغذی بسیار مفید، از چند طریق به روند کاهش وزن کمک شایانی می‌رساند.

سبوس برنج از چند طریق می تواند برای لاغری مفید باشد؟

1. فیبر موجود در سبوس برنج با وارد شدن به دستگاه گوارش، آب زیادی را به خود جذب می‌کند. از این طریق سبب اشغال شدن حجم معده و احساس سیری سریع‌تری خواهد شد.

2. دریافت فیبر برای دستگاه گوارش تاثیرات بسیار مطلوبی دارد. یکی از آنها تاثیر بر بهبود عملکرد روده‌ها و درمان یبوست است. با جذب آب، بافتی رونده در روده و دستگاه گوارش ایجاد می‌کند تا روند دفع مدفوع به راحتی انجام شود. یبوست مشکلی است که چاقی را به همراه دارد و از سبوس برنج گیلتاز برای درمان و پیشگیری از آن می‌توان کمک گرفت.

3. گرسنگی ناشی از رژیم‌های لاغری یکی از مشکلاتی است که افراد در ابتدای شروع رژیم‌های کاهش وزن تجربه می‌کنند. دریافت فیبر می‌تواند باعث کنترل اشتها و گرسنگی مداوم شود. معمولا در رژیم‌های کاهش وزن استفاده از غلات و برنج کامل توصیه می‌شود. مصرف سبوس برنج برای لاغری به کنترل گرسنگی کمک شایانی می‌رساند.

آیا سبوس به تنهایی برای کاهش وزن مفید است؟

با توجه به تمام فوایدی که سبوس برنج به همراه دارد، بهتر است. جالب است بدانید طبع سبوس برنج، معتدل است و برای اکثر افراد می‌تواند قابل استفاده باشد. ولی توصیه می‌شود برای کاهش وزن فقط و فقط به این ماده غذایی اکتفا نکنید.
برای نتیجه از سبوس برنج برای لاغری باید از آن در کنار روش‌های موثر به کار برد. یعنی نمی‌توان به تنهایی روی لاغری با سبوس حساب کرد. این راهکار تنها در صورتی جوابگو خواهد بود که رژیم غذایی تنظیم شده و مناسبی برای بدن تنظیم شده باشد.