کنترل کلسترول با سبوس برنج

ما امروز در مقاله کنترل کلسترول با سبوس برنج به شما میخواهیم نشان دهیم که راه کنترل کلسترول با سبوس برنج چگونه است. ابتدا لازم است بگوییم کلسترول چیست؟چند نوع کلسترول وجود دارد؟ راه کنترل کلسترول بد با سبوس برنج چگونه است؟

کلسترول چیست؟

کلسترول نوعی لیپید است. این ماده مومی شکل نوعی چربی است که کبد آن را به طور طبیعی تولید می‌کند و برای تشکیل غشای سلولی، برخی هورمون‌ها و ویتامین D حیاتی است.

کلسترول در آب حل نمی‌شود، بنابراین نمی‌تواند به تنهایی از طریق خون عبور کند. برای کمک به انتقال آن، کبد شما لیپوپروتئین تولید می‌کند. لیپوپروتئین‌ها ذراتی هستند که از چربی و پروتئین ساخته می‌شوند. آن‌ها کلسترول و تری‌گلیسیرید (نوع دیگری از لیپید) را از طریق جریان خون حمل می‌کنند.

چند نوع کلسترول وجود دارد؟

  • لیپوپروتئین لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL)
  • لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL)

کلسترول بالا

لیپوپروتئین لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL) را کلسترول بالا و اغلب به از آن به عنوان (کلسترول بد) شناخته میشود. در صورت عدم درمان، کلسترول بالا می‌تواند منجر به تجمع رسوبات چربی در رگ‌های خونی و در نتیجه بسیاری از مشکلات سلامتی، از جمله حمله قلبی یا سکته مغزی شود زیرا این رسوبات می‌توانند به طور ناگهانی شکسته شده و لخته‌ای ایجاد کنند.

کلسترول HDL یا کلسترول خوب

لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL) گاهی «کلسترول خوب» نامیده می‌شود. این نوع لیپوپروتئین کمک می‌کند کلسترول LDL اضافی به کبد شما بازگردد تا از بدن شما خارج شود. در نتیجه افزایش آن مانع از تجمع پلاک کلسترول در عروق شما می‌شود.

راه کنترل کلسترول بد خون

کلسترول به مقدار خیلی کم در غذاها یافت می‌شود به جز تخم مرغ، جگر، کلیه و غذای دریایی از قبیل میگو که اینها حتماً مقداری کلسترول را دارا می‌باشند. بیشترین مقدار برای کنترل کلیسترول در برنج و مشتقات برنج می باشد

 برنج و سبوس برنج کنترل کننده کلسترول بد

ویتامینE موجود برای کنترل کلسترول با سبوس برنج، میزان کل کلسترول را تا ۴۲ درصد و میزان کلسترول بد خون را تا ۶۲ درصد در موش‌های صحرایی کاهش می‌دهد.

 

کلسترول و سبوس برنج

به نظر می‌رسد خواص آنتی ‌اکسیدان عصاره‌ی سبوس برنج که سرشار از ویتامین E یا A است از تمام ترکیبات ویتامین E که تاکنون آزمایش شده است، بیشتر باشد. موثرترین مقدار ویتامین E برای شخص با وزن نسبی ۷۷ کیلوگرم، ۵۶۰ واحد روزانه است؛ در حالی که مقدار روزانه‌ی تجویزی واکسن ویتامین E تاکنون ۴۰۰ واحد بوده است.